Recenzje

EasyE4 (nie) tylko dla początkujących! Recenzja kursu Programowanie sterownika easyE4 EATON

W swojej pracy programuję sterowniki PLC różnych producentów m.in. Siemens, Mitsubishi, czy OMRON. Ze sterownikami serii easy od EATON’a nie miałem styczności do momentu, w którym postanowiłem zapoznać się z kursem programowania easyE4. Jest to nowa rodzina sterowników, które zostały zaprezentowane w marcu bieżącego roku na targach Automaticon w Warszawie. EasyE4 to kompaktowe rozwiązanie dla wszystkich, którzy w swoich aplikacjach nie potrzebują wielu sygnałów wejściowych/wyjściowych. Jest to zatem idealne rozwiązanie do wprowadzenia automatyki w domu, czy sterowania prostym procesem produkcyjnym.

Chciałbym, aby poniższa recenzja opisywała kurs pod kilkoma względami, dlatego też postanowiłem ją przeprowadzić biorąc pod uwagę poniższe kryteria.

Kryteria oceny kursu:

  • Materiał zawarty w kursie.
  • Montaż odcinków.
  • Ocena prowadzącego.

Materiał zawarty w kursie

Kurs programowania sterownika easyE4 zawiera skondensowaną dawkę wiedzy, która pozwoli od podstaw rozpocząć pracę z fizycznym sterownikiem. Kurs podzielony jest na następujące części, które postaram się zwięźle opisać:

  • wstęp i przedstawienie sterownika easyE4,
  • podstawy elektrotechniki,
  • podstawy PLC,
  • budowa easyE4,
  • ekran LCD,
  • oprogramowanie EasySoft7,
  • komunikacja,
  • podstawy techniki cyfrowej,
  • pierwszy projekt,
  • podstawy programowania,
  • timery,
  • licznik,
  • wizualizacja ekranu,
  • symulator,
  • przykładowe programy.

Krótki opis poszczególnych części kursu

  • Rozdział Wstęp i przedstawienie sterownika easyE4 zawiera zaproszenie do realizacji kursu.W dalszej części autor przedstawia skrócony opis sterownika easyE4, który swoją budową przypomina przekaźnik programowalny, zaś jego funkcjonalność odpowiada bardziej sterownikom PLC.
  • Rozdział Podstawy elektrotechniki obejmuje wprowadzenie do realizacji  układu zasilającego sterownik easyE4. Do kursu dołączony jest schemat elektryczny, który pozwoli na poprawne podłączenie zasilania, złączek, zabezpieczeń tj. wyłączników nadprądowych oraz bezpieczników topikowych. Prowadzący krok po kroku pokazuje w jaki sposób dobrać zasilacz o odpowiedniej mocy oraz jak bezpiecznie podłączyć przewody, aby otrzymać poprawny układ.

  • Rozdział Podstawy PLC przedstawia skrócony opis działania każdego sterownika PLC. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które zaczynają pracę z programowalnym sterownikiem logicznym (ang. Programmable Logic Controller).

  • Rozdział Budowa EasyE4 zawiera wszystkie potrzebne informacje dla osób rozpoczynających pracęz tym sterownikiem. Zawiera on sposób opisu sterowników i modułów rozszerzeń z rodziny easyE4, dzięki czemu będziemy mogli w łatwy sposób zidentyfikować, co oznaczają wszystkie znaki w kodzie produktu umieszczonym na każdym module/sterowniku easyE4. Następnie opisane są listwy zaciskowe wejść/wyjść, ich rodzaje, a także pozostałe dostępne rozwiązania np. ekran LCD i przyciski programowalne. Rodział Ekran LCD wprowadza kursanta w tajniki poruszania się po ekranie LCD (dostępny w zależności od modelu sterownika). Zawarto tu min. informacje na temat zmiany języka, poruszania się po menu systemowym wykorzystując przyciski funkcyjne. Na końcu rozdziału pokazano jak za pomocą ekranu LCD i przycisków można edytować program (np. nastawy timerów, liczników).

Rozdział Oprogramowanie EasySoft7  jest wprowadzeniem do nowego software’u dedykowanego sterownikom z rodziny easyE4. Dostajemy w nim informacje na temat pobrania i instalacji oprogramowania, pierwszych kroków w nowym środowisku oraz jego możliwości.

Rozdział Komunikacja pokazuje w jaki sposób poprawnie nawiązać połączenie ze sterownikiem, wgrać projekt (program + wizualizacja) do sterownika, zgrać program ze sterownika do oprogramowania EasySoft7. Dodatkowo autor kursu pokazuje przykład niepoprawnego połączenia ze sterownikiem, dzięki czemu kursant nie powinien popełnić błędów podczas nawiązywania komunikacji z urządzeniem.

  • Rozdział Podstawy techniki cyfrowej zawiera opis systemów zapisu liczb: binarnego (dwójkowego), decymalnego (dziesiętnego) oraz heksadecymalnego (szesnastkowego). Następnie zapoznajemy się z jednostkami pamięci takimi jak: bit, bajt, słowo, podwójne słowo. Jest to idealne wprowadzenie dla osób, które zaczynają programować sterowniki PLC. W sterownikach systemy te używane są do reprezentacji danych, natomiast dane przechowywane są w obszarach pamięci. Ich znajomość i zależności pomiędzy nimi znacząco ułatwia pisanie programów.
  • Rozdział Pierwszy projekt przedstawia w jaki sposób od zera utworzyć projekt, skonfigurować podstawowe ustawienia sterownika oraz zbudować pierwszy program.
  • Rozdział Podstawy programowania wprowadza kursanta w podstawowe funkcje stosowane podczas programowania każdego rodzaju sterowników PLC. W dalszej części skrótowo omówione zostały dostępne w sterowniku easyE4 języki programowania. Zawarte zostały także porady od autora dotyczące efektywnego tworzenia programów oraz organizacji pamięci w sterowniku w taki sposób, aby nie było możliwości pomyłki np. zapisania różnych danych do tego samego obszaru pamięci.

  • Rozdział Timery stanowi wprowadzenie do jednego z podstawowych bloków funkcyjnych używanych w prawie każdym programie. Dostajemy informację na temat rodzajów timerów w easyE4, a także  możliwościach płynących z ich zastosowania. Następnie w postaci przykładowych programów dowiadujemy się jak wykorzystać timery w praktyce.

  • Rozdział Licznik dotyczy kolejnego podstawowego bloku funkcyjnego stosowanego powszechnie podczas programowania PLC. Otrzymujemy zatem wstęp do budowy bloku, zasady jego działania oraz finalnie program przedstawiający praktyczne zastosowanie.
  • Rozdział Wizualizacja ekranu pokazuje w jaki sposób można wykorzystać ekran LCD wbudowany sterowniku easyE4 do podstawowej wizualizacji interesujących nas danych np. stałych czasowych timerów, aktualnych wartości liczników, stanu wejść/wyjść sterownika, a także danych przechowywanych w jego pamięci. Dowiadujemy się w jaki sposób wykorzystać przyciski obok ekranu do zaprogramowania dodatkowych funkcji. Na końcu rozdziału autor pokazuje wykorzystanie Webserwera do wizualizacji, w przypadku gdy nasz sterownik nie posiada ekranu LCD lub chcemy zdalnie podejrzeć parametry pracy urządzenia.

  • Rozdział Symulator poświęcony jest narzędziu do symulacji programu oraz wizualizacji w środowisku EasySoft7. Dzięki symulatorowi możemy tworzyć program i wizualizację bez fizycznego sterownika, ponieważ symulator odwzoruje rzeczywiste urządzenie. Pozwala to na np. naukę programowaniaw domu bez konieczności kupna sprzętu lub napisanie programu podczas czekania na dostawę sterownika.
  • Rozdział Przykładowe Programy stanowi bazę wiedzy i doświadczenia autora kursu, który dzieli się swoimi doświadczeniami z kursantem. Znajdziemy tam 5 programów wykorzystujących omówione do  tej pory zagadnienia w praktycznych przykładach „z życia wziętych”.  Jest to podsumowanie całego kursu i wykorzystanie zdobytej wiedzy do rozwiązania autentycznych problemów, z którymi każdy kursant powinien bez problemu sobie poradzić.

Kończąc tą część chciałbym dodać, że dawka wiedzy przedstawiona w kursie jest wystarczająca do wprowadzenia nowicjusza w tajniki programowania PLC oraz stanowi przydatne przypomnienie dla tych, którzy programują nie od dziś.

Montaż odcinków

Montaż całości kursu jest na bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu otrzymujemy profesjonalny kurs. W wielu momentach kursu widzimy obraz zarówno z pulpitu, kamery nagrywającej prowadzącego oraz kamery, która rejestruje dodatkowe istotne rzeczy np. płytę na której zamontowane są elementy układu, przyciski, które wciska autor kursu, czy lampki sterownika oznaczające jego stan (RUN/STOP).

Dzięki temu mamy wrażenie jakbyśmy stali obok i obserwowali wszystko z bliska. Wpływa to bardzo pozytywnie na odbiór całości kursu. Mimo, że to pierwszy kurs realizowany przez chłopaków z iAutomatyka, to realizacja stoi na bardzo wysokim poziomie.

Ocena prowadzącego

Prowadzący kurs posiada rozległą wiedzę na temat programowania sterowników PLC, w sposób jasny i czytelny wyjaśnia tematy zawarte w kursie. Przedstawia przykłady programów, które z powodzeniem można zastosować w codziennej pracy. Widać, że to praktyk z wieloletnim doświadczeniem.

Miłym zaskoczeniem jest dla mnie dzielenie się uwagami dotyczącymi tworzenia programów i ich modyfikacji tak, aby w łatwy sposób można było powrócić do poprzedniej wersji programu. Autor podaje także sposoby ułatwienia sobie codziennej pracy programisty.

Podsumowanie

Po przerobieniu kursu easyE4 mogę polecić go osobom początkującym oraz tym, którzy tak jak ja mieli do czynienia ze sterownikami innych producentów. Jeżeli macie około 6 godzin wolnego czasu i chcecie w szybki sposób rozpocząć przygodę z programowaniem PLC easyE4, ten kurs jest dla Was. Znajdziecie go na kursyautomatyki.pl