Tutoriale

Symbole na schematach elektrycznych – czujniki

Symbol czujnika – może przybrać wiele różnych form na schemacie, ten sam produkt np. czujnik optyczny przez różnych projektantów może zostać narysowany na wiele sposobów, ale powinny te symbole charakteryzować się podobnymi szczegółami. Zobaczmy kilka przykładowych sensorów:

 

Pierwsze 4 symbole pochodzą z programu EPLAN, a 5 i 6 z innego oprogramowania. Dlatego też widać podobieństwo pierwszych czterech symboli. Po lewej stronie kwadratu umieszczono typ badanego przez sensor zjawiska, gdzie jest to kolejno: zbliżenie, odbicie wiązki światła, dźwięk, magnetyzm. W środku znajduje się też informacja o zasilaniu (+-) oraz rodzaj styku. 

Symbole 2,5 i 6, mimo iż wyglądają inaczej, mogą reprezentować to samo urządzenie np. “Fotoprzekaźnik odbiciowy”.

Przykłady czujników i symboli na schematach elektrycznych:

 

Efekty i zjawiska – części symboli czujników

Jak widzisz na schematach elektrycznych symbole czujników wyglądają podobnie. Często są to prostokąty z wyprowadzonymi pinami czy wtykami. Różnią się jedynie elementarnymi symbolami w środku prostokąta lub na zewnątrz. Poniżej znajdziesz kilka przykładów efektów i zjawisk jakie są umieszczane na symbolach. W ten sposób rozszyfrujesz większość symboli elektrycznych.

Kody literowe w symbolach czujników

Symbole czujników zazwyczaj są w kształcie prostokąta. Oprócz symboli mogą zawierać w sobie kody literowe (nie myl z kodami literowymi oznaczeń referencyjnych).

A – prąd (amper).
I – prąd.
W – moc (wat).
U – napięcie.
P – ciśnienie, moc.
h – godziny, czas.
k – mnożnik x1000 np. kWh
M – mnożnik x1000000
var – waromierz.
Ah – amperogodziny.
Wh – watogodziny.
varh – warogodziny.
F – przepływ, częstotliwość, “faza”.
L – poziom (level), rezystancja, impedancja.
R –  rezystancja, radioaktywność.
T – czas, temperatura, rezystancja.
Q – objętość, poziom, pojemność.
S – szybkość, częstotliwość.

 

UWAGA! Na symbolach możesz też spotkać skróty z angielskiego, polskiego i innych języków w zależności od inwencji twórczej projektanta. Mogą to być też oznaczenia wzięte z modelu urządzenia, jeśli jest nietypowe.

Kurs czytania schematów elektrycznych

Wszyscy wiemy, jak istotna jest umiejętność czytania schematów elektrycznych (dobrze jest skończyć jakiś kurs czy szkolenie), ale co jeśli powiedzielibyśmy Wam, że mamy coś więcej?

Coś, co przekracza tradycyjne granice kursów online…? 🤯

Nasz najnowszy kurs online + VR “Nauka czytania schematów elektrycznych w wirtualnej rzeczywistości” to nie tylko teoria – to doświadczenie bez wychodzenia z domu! 

Oprócz nauki czytania i interpretowania skomplikowanych schematów elektrycznych, będziesz miał możliwość zobaczenia i analizowania nowoczesnej, zautomatyzowanej linii produkcyjnej w świecie wirtualnej rzeczywistości! W tej samej chwili!
Podczas tego kursu nie tylko nauczysz się nowych umiejętności, ale także zdobędziesz cenne doświadczenie, które pomoże Ci zrozumieć, jak te schematy wpływają na rzeczywisty obiekt. 🧠👀

Poniżej znajdziesz przykład jednej z lekcji  o czujnikach elektrycznych:

Jest to lekcja z pełnej wersji kursu – link.

Możesz jednak za darmo przetestować tę aplikację i kurs tutaj:

Czytanie Schematów Elektrycznych w Wirtualnej Rzeczywistości

>>DOŁĄCZ DO DARMOWEJ WERSJI KURSU <<