Softstartery w pigułce podstawy, konfiguracja, uruchomienie, badania i testy
Nie czekaj i... kup teraz za 997 PLN
Kup terazObejrzyj video i otrzymaj MEGA rabat:
Sprawdź promocjęOpis
Kolejny kurs autorstwa sławnego eksperta Dawida Wróblewskiego. Tym razem w serii kursów o napędach przygotowaliśmy kurs o miękkim rozruchu silników za pomocą softstarterów.
Kurs Online rozpoczyna się od podstaw techniki napędowej, kolejne moduły to wykłady, w których Dawid wnikliwie opowiada o softstarterach. Przechodząc kurs razem z nim, w zaczniesz rozumieć coraz więcej, aby przyswoić zagadnienia zaawansowane takie jak odkształcenia prądu THDI, czy dyrektywa EMC.
Na końcu czekają Cię moduły praktyczne, w których przyszykowaliśmy pokazy rozruchów silnika pod obciążeniem na pięciu różnych softstarterach (Danfoss, Siemens, ABB, Emotron i Carlo Gavazzi). Jest to swego rodzaju zebranie całej wiedzy teoretycznej z pierwszej części kursu i przełożenie tego na praktykę. Wszystko w jednym kursie!
Po prostu softstartery w pigułce.
Co otrzymasz po zapisie na kurs?
- Ponad 100 wykładów video
- Część podstawowa – wprowadzenie do techniki napędowej
- Część podstawowa – teoria o softstarterach
- Część średniozaawansowana – teoria o softstarterach
- Część zaawansowana – praktyka konfiguracji softstarterów
- Część zaawansowana – badania i testy rozruchów softstarterów
- Bezpłatne dodatkowe lekcje w przyszłości.
- Materiały do pobrania.
- 30 pytań testowych.
- Certyfikat ukończenia kursu w języku polskim i angielskim.
- 365 dni dostępu do kursu online
- Możliwość wielokrotnego oglądania video.
- Dostęp do zamkniętej grupy wsparcia z Dawidem Wróblewskim
Jak przebiega kurs?
Po zapisie na kurs natychmiast otrzymujesz dostęp do platformy online. Kurs można rozpocząć w dowolnej chwili, bez umawiania się na konkretny termin. Po wejściu w kurs, zostanie wyświetlony interfejs do oglądania wykładów video. Każdą z lekcji można oglądać wielokrotnie i powracać do materiału, jeśli trzeba będzie potrzeba przypomnieć sobie dane zagadnienie. Pod lekcjami, video może być uzupełnione dodatkowymi materiałami, artykułem, grafikami lub materiałami do pobrania. Na końcu kursu czeka Cię test sprawdzający wiedzę z pytaniami ABCD, po którym otrzymujesz certyfikat w języku polskim i angielskim. Kurs można przechodzić na dowolnym urządzeniu z przeglądarką internetową.
Przykładowe lekcje
Softstartery teoria i praktyka
Softstartery teoria i praktyka
Kim jest Twój prowadzący?
Opinie kursantów
Zweryfikowane opinie! Wszystkie opinie pochodzą od klientów, którzy wykupili kurs. Opinie są gromadzone, weryfikowane i publikowane zgodnie z regulaminem.
-
Szczegółowe i rzetelne
Muszę napisać zasłużony komentarz po ukończeniu całego kursu. Przeszedłem każdą lekcję i stwierdzam, że nawet jak nie miałem zbyt wiele okazji do obcowania z sofstarterami tak teraz czuję się z tematu mega mocny. Na pewno wykorzystam tą wiedzę w praktyce. Ogromny plus za szczegółowość w kursie oraz część praktyczną, choć lepiej gdyby teoria przeplatała się z praktyką. To taka sugestia naprzeciw tym co nie lubią długich wyczerpujących komentarzy, a przecież te powtarzane po raz kolejny pomagają utrwalić wiedzę. Cały kurs na szóstkę. -
Kursy prowadzone przez Dawida to liga mistrzów na poziomie "femto-atto".
Dawid to prelegent autentyczny bez zbędnych akademickich zwrotów- krótko zwięźle i na temat ( zero-jedynkowy tak jak postępują prawdziwi automatycy).
Ludzie kończą studia i ich dorobek sprowadza się często do tego że znają kolory przycisków i do czego służą (ja ich nazywam "GUZIKOWCY"). Dlatego kto wykupi kursy na tym portalu zwłaszcza prowadzone przez Dawida otwierają im się oczy ze zdumienia, że w sposób praktyczny powiązany z teorią poznają tajniki automatyki niemalże w pigułce.
Jeszcze raz szacun dla Dawida i Ciebie Marcinie że podążasz tą drogą w postaci kursów o różnej tematyce, dobrej ręki i wyczucia, że odkrywasz i zapewniasz wysokiej klasy specjalistów praktyków - teoretyków do prowadzenia kursów na wysokim poziomie.
Na kurs zapisali się między innymi
Dlaczego powinieneś przejść ten kurs?
- Zdobędziesz dodatkowe kwalifikacje, na czym skorzystacie oboje
- Nauczysz się obcować z softstarterami różnej maści, zwiększą się przez to możliwości firmy.
- Szybko usuniesz powstałe usterki. 4. Zrozumiesz jakie błędy mogą towarzyszyć softstarterowi i jakie akcje naprawcze podjąć.
- Zdobędziesz ogólną wiedzę o napędach i bardzo szczegółową o softstarterach, zminimalizujesz przestoje.
- Będziesz umieć wymienić tradycyjne układy gwizada-trójkąt na układy softstarterowe.
- Dowiesz się ile benefitów płynie z korzystanie urządzeń do łagodnego startu i stopu.
- Wydłużysz czas życia swojej mechaniki.
- Przekażesz wiedzę nowym, młodym pracownikom.
- W kursie znajdziesz też wiele wskazówek odnoszących się ogólnie do działań urządzeń automatyki.
- Wiedzę przenieść możesz na dowolny softstarter, dowolnego producenta – omówiliśmy je wszystkie.
- W sytuacjach awaryjnych użyć możesz sterowania dwufazowego, zamiast trzyfazowego.
- Gdy softstarter odmówi posłuszeństwa – na niektórych jednostkach możliwy jest rozruch bezpośredni.
- Nauczysz się poprawnego doboru softstarea – nigdy więcej problemów związanych z nieprawidłowym doborem do każdej aplikacji.
- Nauczysz się jak poprawnie dobierać zabezpieczenia, układy stykowe i średnice przewodów.
- Dowiesz się, że niekiedy opłaca się zrobić regulację skokową na softstarterze.
- Nie musisz wyjeżdżać w delegację, aby zrobić kurs, bo jest w całości online.
- Do lekcji możesz wracać wielokrotnie i utrwalać sobie wiedzę.
- Dawid Wróblewski przedstawioną wiedzę zbierał ponad 10 lat. Ty zdobędziesz ją w kilka godzin.
- Po kursie czeka cię certyfikat w języku polskim i angielskim.
- Bo zasługujesz na ten kurs!
Czy ten kurs jest dla Ciebie?
W kursie omawiamy, czym jest i jak działa softstarter. Tak, byś zrozumiał naturę jego działania i po co je tak naprawdę używamy. Omawiamy zarówno te proste, sterowane w dwóch fazach, których obsługa sprowadza się do kilku ruchów śrubokrętem i dokonaniu dwóch, trzech nastaw. Jak i te skierowane dla przemysłu, których funkcjonalność może Cię mocno zdziwić. Znajdziesz tu pełen przekrój zagadnień podstawowych oraz szereg zagadnień zaawansowanych, odnoszących się do wbudowanych funkcji PLC, funkcji dedykowanych – jak, chociażby dedykowana karta do obsługi pomp, regulacji czy budowania harmonogramów. Ogromny nacisk natomiast stawiamy na poprawny dobór.
Dlatego kurs jest dedykowany dla wszystkich, którzy mogą mieć styczność z softstarterami:
- Automatycy – początkujący i średniozaawansowani
- Projektanci – prawidłowy dobór oraz obsługi
- Operatorzy – dobór, montaż, operowanie, serwis.
- Sprzedawcy – dobór do danej aplikacji. Podstawowa obsługa. Zrozumienie potrzeb klienta.
- Integratorzy – zaawansowane funkcje, komunikacja, funkcje dedykowane, elastyczność.
Partnerzy kursu
Danfoss Drives – Od ponad 50 lat, Danfoss Drives jest liderem w dziedzinie regulacji prędkości silników elektrycznych. Obecnie jako jedna z największych firm w branży, realizuje pasję do rozwoju, produkcji i sprzedaży najbardziej wszechstronnych napędów na świecie. Firma Danfoss wsparła produkcję kursu finansowo oraz dostarczając softstarter Danfoss MCD6, który jest głównym bohaterem części praktycznej kursu.
DWI motion – Firma prowadzona przez autora Dawida Wróblewskiego. Prowadzi sprzedaż układów napędowych oraz automatyki. Prowadzi również profesjonalne szkolenia techniczne i usługi z zakresu automatyki przemysłowej.
ANIRO – ludzie z pasją, zapałem i otwartymi umysłami. Jako firma inżynierska świadczy usługi oraz oferuje serwis, ważnym elementem działalności firmy jest także sprzedaż produktów z zakresu automatyki przemysłowej. Firma jest dystrybutorem w Polsce softstartów EMOTRON. Dzięki ANIRO w kursie mogliśmy zaprezentować rozruchy silnika pod obciążeniem na hamowni, którą nam udostępnili.
iAutomatyka.pl – Dbamy o każdy aspekt zaistnienia “Kursu o softstarterach” – kwestie merytoryczne, nagranie i montaż kursu, sprawy techniczne, medialne, a także umieszczenie kursu na platformie kursyautomatyki.pl. Zajmujemy się również uzupełnianiem kursu o dodatkowe wartości merytoryczne, opisy, rysunki i prezentacje, a także materiały do pobrania. Chcesz zrobić z nami kurs? Zapraszamy do kontaktu!
Jakie softstartery zobaczysz w części praktycznej?
W kursie pod lupę bierzemy pięć różnych modeli, zróżnicowanych pod względem uposażenia i funkcji. Pokazujemy jak obsłużyć te najprostsze nazywane rozrusznikami silnikowymi oraz te najbardziej skomplikowane, gdzie posiadamy interfejs w postaci panelu a do dyspozycji mamy ponad tysiąc różnych parametrów. Kurs zawiera lekcje zarówno teoretyczne jak i praktyczne.
Pokazujemy Wam jak zachowują się softstartery w symulowanych warunkach związanych z obciążeniem. Dlatego nazwa: „Softstartery w pigułce”, gdyż w kursie znajdziesz zarówno wiele teorii, praktyki jak i życiowych przykładów.
- Danfoss MCD6 – softstarter o ogromnych możliwościach. Dostarczony przez firmę Danfoss Drives
- Emotron TSA52 – kolejny softstarter z bypass o dużych możliwościach konfiguracji. Dostarczony przez firmę ANIRO.
- Carlo Gavazii RSWT – softstarter z bypass sterowany w 3 fazach.
- ABB PSR9 – prosty softstarter sterowany w dwóch fazach.
- Siemens SIRIUS 3RW3014 – bardzo prosty softstarter sterowany w dwóch fazach.
Jak wygląda część praktyczna kursu?
Każdy softstarter zostanie w kursie skonfigurowany na różne sposoby i zostaną przeprowadzone testy rozruchu i hamowania silnika pod obciążeniem i bez. Softstarter firmy Danfoss zawiera dodatkowe lekcje z obsługi i konfiguracji na poziomie średnio-zaawansowanym. Wszystkie testy są przeprowadzone na specjalnym stanowisku “hamowni”, na którym mogliśmy symulować różne obciążenia pracy silnika. Hamownię dostarczyła nam do kursu firma ANIRO.
Program Kursu
-
Podstawy techniki napędowej - softstartery
-
Wstęp
-
Silniki elektryczne – jakie można podłączyć do softstartera?
-
Zasada działania silnika indukcyjnego
-
Tabliczka silnika indukcyjnego, asynchronicznego, klatkowego
-
Prędkość silnika Hz i RPM, zjawisko poślizgu
-
Sprawność silnika, klasy sprawności, współczynnik mocy silnika
-
Napięcia znamionowe a sposób połączenia (gwiazda/trójkąt)
-
Moment znamionowy silnika
-
-
Metody rozruchu silników indukcyjnych klatkowych
-
Wstęp
-
Rozruch bezpośredni
-
Rozruch Gwiazda/trójkąt
-
Przemiennik częstotliwości
-
Softstartery
-
Podsumowanie – jaki rozruch kiedy zastosować, jakie są koszta?
-
Praca domowa – dołącz do zamkniętej grupy z Dawidem Wróblewskim
-
-
Softstartery - podstawy
-
Wstęp
-
Różne konstrukcje softstarterów kiedyś i dziś
-
Topologia oraz budowa softstartera
-
Czym jest tyrystor i jak działa?
-
Czym jest bypass? Czy lepiej mieć wbudowany stycznik obejściowy?
-
Czy softstarter to taki ekonomiczny przemiennik częstotliwości?
-
-
Różne metody rozruchu soft starterem, czyli w jaki sposób możemy osiągnąć łagodny start/stop?
-
Wstęp
-
Rozruch napięciowy
-
Rozruch momentowy
-
DOL – rozruch bezpośredni za pomocą softstartera
-
Limit prądowy
-
Inne – adaptacyjne, samouczące, wyczuwające moment
-
TORQE BOOST – kick start
-
-
Różne metody soft stopu soft starterem, czyli w jaki sposób osiągamy łagodny stop?
-
Wstęp
-
Stop napięciowy i Stop momentowy
-
Wolny wybieg
-
Hamowanie dynamiczne + DC
-
Hamowanie silnoprądowe (power braking)
-
-
Czy w soft starterze możliwa jest prędkość JOG? Czy można zmienić kierunek pracy?
-
Wstęp
-
Zmiana kierunku obrotów silnika przez softstarter
-
Jog w softstarterze – jak to możliwe? Limity, procedury, obostrzenia
-
Wbudowane funkcje plc
-
-
Charakter obciążeń spotykanych w przemyśle. Ogólna charakterystyka.
-
Wstęp
-
Obciążenia stało i zmiennomomentowe.
-
Obciążenia lekkie, obciążenia ciężkie.
-
Różny charakter obciążenia. Nietypowe obciążenia, aplikacje specjalne, nietypowe.
-
-
Metodyka doboru układu łagodnego rozruchu. Metoda uniwersalna.
-
Wstęp
-
Dobór wedle charakteru obciążenia (heavy, light).
-
Dobór wedle prądu, czasu rozruchu i ilości uruchomień w czasie
-
Kategoria pracy soft startera, czyli co oznacza zapis: AC-53a : 3-35:60-10 (AC-53b : 3-35:160)
-
Elektroniczne narzędzia doboru, całka cieplna.
-
Przykłady doboru na bazie kilku aplikacji. tabela i zestawienie aplikacji heavy duty oraz normal duty (light duty).
-
-
Obniżanie wartości znamionowych
-
Wstęp
-
Temperatura otoczenia, wysokość na poziomem morza, stycznik obejściowy, ilość rozruchów na godzinę,
-
Ograniczenia, wartości graniczne
-
Połączenie softstartera w wewnętrzny trójkąt.
-
Rozruch kilków silników z poziomu jednego softstartera
- Sterowanie 2 – fazowe a 3 – fazowe? Co jest lepsze?
-
-
Montaż układów do łagodnego rozruchu
-
Wstęp
-
Główne wytyczne, na co zwrócić szczególną uwagę?
-
Dyrektywa EMC
-
Odkształcenia prądu THDI
-
Dobór zabezpieczeń i elementów stykowych
-
Dobór kabli siłowych i sterowniczych
-
-
Opis zacisków siłowych i sterowniczych
-
Zaciski siłowe
-
Zaciski sterownicze, Ustawienie zworek i konfiguracja globalna I/O
-
Instalacja akcesoriów: karty opcyjne, komunikacja.
-
-
Interfejs użytkownika
-
Wstęp
-
Panel 7 – segmentowy, panel graficzny LCD, przełączniki i dip switche, potencjometry nastawne
-
Oprogramowanie PC – MCT Danfoss
-
-
Przegląd głównych funkcji oraz parametrów (Danfoss i Emotron)
-
Struktura menu i przegląd parametrów – Danfoss
-
Struktura menu i przegląd parametrów – Emotron
-
-
Opis zabezpieczeń wbudowanych w soft starterze
-
Akcje po wykryciu alarmu, błędu (warning, Hard trip, soft trip, brak akcji) (ogólnie)
-
Zabezpieczenia sieci
-
Zabezpieczenia silnika
-
Zabezpieczenia procesowe
-
Autoreset, dane operacyjne i statusowe
-
Historia błędów, lista głównych błędów, troubleshooting (ogólnie)
-
-
Przygotowanie do pracy z softstarterem i prezentacja stanowiska do testów
-
Wstęp
-
Co powinniśmy sprawdzić po zakupie? Co znajduje się w pudełku? Opis wizualny soft startera, czyli gdzie co się znajduje?
-
Tabliczka/naklejka znamionowa softstartera – odczytujemy co zakupiliśmy
-
-
Podstawowe połączenia softstartera
-
Połączenia siłowe i połączenia sterownicze.
-
Zmiana kierunku – połączenia siłowe i sterownicze
-
Hamowanie silnoprądowe – połączenia siłowe i sterownicze.
-
-
Podstawowy start oraz uruchomienie softstartera ABB.
-
Charakterystyka softstartera
-
Rozruch silnika z różnym obciążeniem. Dobór nastaw i testy softstartera
-
Stop silnika softstarterem
-
-
Podstawowy start oraz uruchomienie softstartera Siemens
-
Charakterystyka softstartera
-
Rozruch silnika z różnym obciążenie. Dobór nastaw i testy softstartera
-
-
Podstawowy start oraz uruchomienie softstartera CARLO GAVAZZI
-
Charakterystyka softstartera
-
Rozruch silnika z różnym obciążenie. Dobór nastaw i testy softstartera
-
Stop silnika softstarterem
-
-
Podstawowy start oraz uruchomienie softstartera DANFOSS
-
Charakterystyka softstartera
-
Rozruch silnika z różnym obciążenie. Dobór nastaw i testy softstartera
-
Stop silnika softstarterem
-
Przegląd softstarterów Danfoss
-
-
Podstawowy start oraz uruchomienie softstartera EMOTRON
-
Charakterystyka softstartera
-
Rozruch silnika z różnym obciążenie. Dobór nastaw i testy softstartera
-
Stop silnika softstarterem
-
-
Test i certyfikat
-
Test do kursu Softstartery w pigułce – zdobądź certyfikat
-
-
Materiały bonusowe
-
Spis materiałów dodatkowych o softstarterach
-
Plik obliczeniowy całki cieplnej (sprawdzenie prawidłowości doboru).
-
Gotowe listy parametrów dla wybranych modeli oraz aplikacji
-
Wsparcie techniczne i handlowe Dawida – dwimotion.pl
-
Webinar o softstarterach MCD600
-
Webinarium Danfoss “Zabezpieczenia silników w układach napędowych z softstartami”
-