Nauczymy Cię programować PLC Siemens S7-1200 i S7-1500 w języku SCL w praktyce dzięki wirtualnej fabryce
Programowanie sterowników PLC Siemens S7-1200 i S7-1500 - język SCL w praktyce
Nie czekaj i... kup teraz za 2500 PLN
Kup terazObejrzyj video i otrzymaj MEGA rabat:
Sprawdź promocjęO kursie
Ten kurs to nowa produkcja powstała we współpracy dwóch znanych automatyków Tomasza Gilewskiego i Marcina Faszczewskiego.
Kurs jest bardzo praktyczny, zaczniemy od totalnych podstaw i elementarnych zagadnień programowania w TIA Portal, przerobimy kilka przykładów i funkcji. Następnie uruchomimy wirtualną fabrykę Factory IO oraz symulator PLCSIM, abyś kurs mógł przejść w 100% bez sterownika PLC. Na końcu czekają Cię poważne lekcje, gdzie Tomasz programuje linię produkcyjną i zdradza swoje wszystkie dobre praktyki programowania. Po tym kursie będziesz mógł zacząć programować sterowniki PLC… i to porządnie.
Uwaga!
Nie musimy się umawiać.
Po zakupie, od razu otrzymujesz dostęp do całego materiału i programu szkolenia.
Co otrzymasz po zapisie na kurs?
- Ponad 90 lekcji video i ćwiczeń.
- Ponad 30 ćwiczeń w TIA Portal i Factory IO.
- Lekcje bonusowe.
- Pliki do każdej lekcji projektu w TIA PORTAL do pobrania.
- Specjalne kody rabatowe na zakup sterowników PLC Siemens i TIA PORTAL.
- Instrukcję video, jak przejść kurs na darmowych wersjach TIA PORTAL i FACTORY IO.
- 30 pytań testowych.
- Certyfikat ukończenia kursu w języku polskim i angielskim.
- 365 dni dostępu do materiałów video i kursu
- Bezpłatne dodatkowe lekcje w przyszłości.
- Materiały do pobrania.
- Możliwość wielokrotnego oglądania video.
Kim jest Twój prowadzący?
Uczestnicy o kursie
Zweryfikowane opinie! Wszystkie opinie pochodzą od klientów, którzy wykupili kurs. Opinie są gromadzone, weryfikowane i publikowane zgodnie z regulaminem.


Przykładowe lekcje
Lekcja podsumowująca program z modułu 10
Lekcja wprowadzająca do komunikacji pomiędzy PC a PLC
Dlaczego miałbyś zainwestować w ten kurs?

- 365 dni dostępu do materiałów video i kursu – możesz go przejść w dowolnym czasie, tempie i wielokrotnie do niego wracać.
- Kurs jest nawet 7 razy tańszy niż odpowiednik stacjonarny – na szkolenie stacjonarne potrzeba wyjazdu, co najmniej 5 dni, do wiedzy nie wrócisz.
- W Kursie nie potrzebujesz sprzętu! – Dokładnie! Zaprojektowaliśmy go w ten sposób, że najpierw wyjaśniamy wszystkie niezbędne zagadnienia związane z elektrotechniką sterownika. Jak podłączyć wejścia i wyjścia itp. Porównujemy to do działania symulatora PLC SIM i Factory IO, w których pracujemy.
- W kursie pracujemy jak w prawdziwej fabryce – Factory IO to wirtualna fabryka zainstalowana na Twoim komputerze. Połączymy się do niej przez symulator w TIA PORTAL, dzięki temu pisząc razem z nami kod programu, widzisz od razu co dzieje się na linii produkcyjnej.
- Darmowe oprogramowanie – cały kurs można przejść na darmowych licencjach.
- Poznasz dobre praktyki programowania PLC – do kursu podeszliśmy niestandardowo, inaczej jak inni. Nie tylko wyjaśniamy, jak działają poszczególne funkcje, skupiamy się na całym procesie programowania. W kursie pokazujemy drogę programisty od zera do zaprogramowania całej linii, zwracamy uwagę na dobre praktyki i robimy to porządnie.
- Będziesz musiał pogłówkować – w kursie dajemy prace domowe do rozwiązania i rozwiązanie do ściągnięcia, ale też znajdziesz kilka zadań rozwiązania. Na szczęście będziesz widział czy dobrze Ci idzie w Factory IO.
- Masz pewność, że nauczysz się od najlepszego – Tomasz to praktyk i autor książek o programowaniu PLC. Wdraża naprawdę skomplikowane układy automatyki i rozwiązał setki problemów, gdzie inni polegli.
Jak działa symulacja w PLC SIM i FACTORY IO?

- Konfiguracja: Uruchamiasz jeden ze scenariuszy maszyny w Factory IO, wirtualnej fabryce, która łączy się z wirtualnym sterownikiem w symulatorze PLC SIM. Wirtualny sterownik programujesz w TIA PORTAL i widzisz go cały czas w podglądzie online. Wszystkie niezbędne oprogramowanie instalujesz na swoim komputerze, w bezpłatnej wersji. Możesz też wykorzystać sterownik PLC, jeśli masz, pokazujemy obie drogi.
- Działanie: Factory IO zbiera dane wejściowe maszyny, takie jak czujniki, przełączniki i przyciski. Następnie są wysyłane do PLC SIM, i zapisywane w rejestrach (tagach PLC). Wykonywany jest program PLC napisany w języku SCL i wysyłane są dane wyjściowe do Factory IO, uruchamiane są silniki, siłowniki i inne aktuatory. Wszystko widzisz w czasie rzeczywistym.
- Jak w prawdziwym życiu programisty PLC. Przechodzimy przez cały proces programowania od zera, dzięki temu zobaczysz na żywo pracę programisty i jego sposoby na rozwiązywanie problemów. W kursie znajdziesz kilka scenariuszy z Factory IO, które dodatkowo modyfikujemy.
Wstęp dla początkujących
- Wstęp do TIA PORTAL i SCL – Tomasz opowie Ci o wszystkich różnicach sterowników PLC Siemens serii S7-1200 i S7-1500, jak je rozbudować i jaką jednostkę wybrać do danego obiektu automatyki. Poradzi też jak przechodzić ten kurs. Znajdziesz też w tym module spis darmowych materiałów na temat sterowników Siemens.
- Przygotowanie TIA PORTAL i Factory IO do pracy – zostaniesz poprowadzony krok po kroku przez proces ściągnięcia oprogramowania TIA Portal, PLC SIM i Factory IO, aby zainstalować całe środowisko do pracy na Twoim komputerze. Następnie przejdziemy przez krótki proces od konfiguracji po wgranie prostego programu do wirtualnego sterownika PLC, abyś na starcie zobaczył najważniejsze punkty pracy z PLC z “lotu ptaka”.
Pierwsze kroki programisty PLC w praktyce
- Podstawy programowania w języku SCL – Wstęp teoretyczny z praktycznymi ćwiczeniami. Zapoznasz się z podstawową składnią pisania programu PLC w języku SCL. Będziemy pokazywać na przykładach jak działają operatory arytmetyczne, logiczne, konwersje zmiennych, adresowanie symboliczne a absolutne. Poznasz instrukcję IF, komparatory, wykrywanie zbocza i inne instrukcje. Wszystko, co potrzebne do pracy w wirtualnej fabryce Factory IO jako programista PLC.
- Factory IO, przejazd skrzynki z A do B – zaprogramujesz sterownik PLC dla najprostszego scenariusza w wirtualnej fabryce, aby rozpoznać te środowisko. Coś idealnego dla początkujących. Przy okazji będziemy pracować na funkcji SET i RESET.
Wykorzystanie timerów w praktyce
- Teoria – Liczniki w SCL – Operatorzy maszyn często muszą wiedzieć np. ile produktów zjechało z linii produkcyjnej. Możemy im wyświetlić im wartość na panelu HMI, ale najpierw należy napisać kod zliczający – w tym rola programisty PLC!
- Factory IO – Zliczanie skrzynek na transporterze – właśnie! Każdą poznaną funkcję wykorzystujemy w praktyce. Tym razem policzymy skrzynki na taśmie.
Skalowanie analogowe na przykładzie obiektu Pick&Place
- Teoria – Skalowanie analogowe – tę wiedzę zazwyczaj spotkasz w szkoleniach zaawansowanych. Dla nas to podstawy! Też musisz je znać. Dzięki skalowaniu analogowemu możemy odczytać np. wartość z czujnika ciśnienia w zrozumiałych dla człowieka wartościach.
- Factory IO – Montaż produktu Pick & Place z analogiem – ten moduł to jedna z wisienek na torcie! Zobaczysz Tomasza Gilewskiego jak programuje sterownik od zera do maszyny składającej produkt. Podsumowanie wszystkiego co przerobiliśmy do tej pory. Tomasz podczas kursu popełnia naturalne błędy i pokazujemy jego przemyślenia oraz to, jak te problemy rozwiązuje!
Pierwsze kroki programisty PLC w praktyce

- Factory IO – sortowanie obiektów na transporterze – kolejny duży projekt i pokazany cały proces programowania. W tym module też dostaniesz nietypową pracę domową – Tomasz napisał część sterowania, a Ty musisz dokończyć po nim program. To się zdarza w pracy programisty PLC. Zależy nam na tym, aby odpowiednio Cię do niej przygotować.
Prace domowe do samodzielnego wykonania z wyjaśnieniem prowadzącego
- Factory IO dla ambitnych – cztery specjalne ćwiczenia od Tomasza do przerobienia samodzielnie w Factory IO. Objaśni projekty segregacji palet, przekładania produktu Pick & Place, buforowania produktu i sterowania prędkością transporterów. Rozwiązanie będziesz musiał zrobić samodzielnie. Jaka jest cena kursu SCL?
Opinie
Zweryfikowane opinie! Wszystkie opinie pochodzą od klientów, którzy wykupili kurs. Opinie są gromadzone, weryfikowane i publikowane zgodnie z regulaminem.
-
Kurs programowania sterowników Siemens w SCL
Świetny kurs jak i prowadzący. Pan Tomasz Gilewski przekazuje mnóstwo wiedzy o sterownikach PLC, programowaniu oraz wiele praktycznych wskazówek i przykładów z realnej pracy programisty. Zachęca także kursantów do samodzielnej pracy i praktycznych zadań.
Zdecydowanie polecam -
Radosław Gołaś
Polecam ten kurs. Wszystko jest zrozumiałe. Mam nadzieję, że będą kolejne kursy mniej lub bardziej zaawansowane! :D Dobra robota! -
Programowanie PLC - SCL
Jako uczestnik tego kursu, z chęcią dzielę się swoją opinią na temat tego szkolenia. Na chwilę obecną ukończyłem już dziesiąty moduł, co pozwala mi na podzielenie się swoim wrażeniem dotyczącym dotychczasowego przebiegu nauki. Mogę z pełnym przekonaniem polecić go innym. Najbardziej podobały mi się liczne praktyczne ćwiczenia, których dotychczas najwięcej posiadał moduł 10, pozwalając na zastosowanie wiedzy w praktyce. Prowadzący kurs prezentuje materiał w sposób merytoryczny i klarowny, co ułatwia zrozumienie nawet osobom bez wcześniejszego doświadczenia w programowaniu PLC. -
Kurs SCL
Serdecznie polecam ten kurs -
Kurs PLC - SCL
Polecam, kurs bardzo dobrze prowadzony, wszystko jest jasne i zrozumiałe :) -
Programowanie SCL
:) Świetny kurs. -
Programowanie SCL
Doszedłem do 60% kursu i jestem całkiem zadowolony. Jeśli ktoś ogarnia programowanie w innych językach, to język scl nie powinien sprawić wielu problemów, choć nie jest może tak intuicyjny na początku. Osobiście nie podążam krok za krokiem, a próbuję sam pisać, weryfikując ewentualne błędy. Na tę chwilę pozytywnie. -
PROGRAMOWANIE STEROWNIKÓW PLC - SCL
Bardzo pięknie wykonany kurs wszystko pokazane jak trzeba. Polecam zadowolony kursant :) -
Praktyczny.
Po 30% kursu bnyłem w stanie zrobić na inżynierkę pompę ciepła na S7 1200 w SCL. Jestem w połowie i przygotowuję się na magisterkę, gdzie mam zamiar przerobić w zakładzie w którym pracuje jako automatyk robota paletyzującego z 3 linii z S5 na s7 1500. Polecam kurs daje solidne podstawy. Można przećwiczyć w factory IO. Są przykłady automatyki instalacji jak nalewanie zbiorników itd. oraz typowo maszynowa automatyka np transporterów. -
Kurs SCL
Nauka oparta o symulacje układów to świetny pomysł. Dzięki FactoryIO kursant widzi efekty napisanego kodu. Bardzo polecam :) -
kurs SCL
nie wyobrazam sobie jak mialbym sie tego nauczyc bez tego kursu. -
Świetna sprawa
Właśnie dotarłem do połowy kursu i jestem zadowolony, wiedza skondensowana, podana na tacy, często po prostu puszczam lekcję jeszcze raz gdy czegoś nie rozumiem. Uważam, że nie zmarnowałem pieniędzy, polecam do nauki :) -
Kurs SCL
Kurs jest super, bardzo dużo informacji i ciekawostek na temat programowania sterowników w SCL. Dużo wskazówek, kurs nastwiony na praktykę, przeplatając ją wiedzą teoretyczną. Świetna robota! Jestem bardzo zadowolony. -
Kurs SCL
Kurs przede wszystkim praktyczny, co sprawia że nauka jest szybsza i skuteczniejsza. Możliwość testowania kodu bezpośrednio w symulatorze jest największą zaletą. Szybko ukazują się wszystkie błędy programu, który chwilę wcześniej wydawał się już być tym właściwym i poprawnym.
Czekam na kolejne kursy, coś związanego z panelami HMI, interfejsami komunikacyjnymi i ich wykorzystaniem. -
KursSCL
Świetny kurs! -
Kurs SCL
Świetny kurs i świetny prowadzący. Dużo wiedzy podanej w przystępny sposób. Na pewno wrócę na kolejne. -
KursSCL
Dobrze poprowadzony kurs. Polecam dla początkujących ;) -
Bartosz P
Świetny kurs! -
Michał J
Kurs obszerny i rzeczowy. Z wielką chęcią zagłębię się w szkolenie bardziej zaawansowane. -
prymaSort
Kurs oceniam bardzo pozytywnie, czekam na kolejne odsłony z serii S7 -
Krok po kroku
Idealny kurs dla początkujących (takich jak Ja), nic dodać nic ująć.
-
Kurs
Nagranie pod wzgledem graficznym i merytorycznym na 5 plus.
Mała uwaga mozna by podlikowac napis następne (żeby przechodziło do następnej lekcji.)
Polecam merytocznie, szczegółowo od podstaw. -
Wyśmienity kurs dla osób chcących nauczyć się samemu
Prowadzący tłumaczy po kolei niezbędne zagadnienia, wprowadza co chwilę ćwiczenia do wykonania a kolejne zadania wynikają z tego co nauczyliśmy się prędzej. Organizacja materiału 10/10. -
Świetny i kompletny
Kurs prowadzony jest w sposób przemyślany, od początku do końca. Prowadzący nie zostawia kursanta z brakiem informacji "na inny poziom zaawansowania" - wszystko o czym wspomina wyjaśnia. Szczerze polecam. -
Świetnie przemyślany
Kurs prowadzi kursanta za rękę przez wszystkie etapy, od pobrania i zainstalowania potrzebnego oprogramowania, aż do napisania programu i wgrania go do sterownika. Prowadzący widać, że ma dużą wiedzę i doświadczenia, zadania skrojone pod przyszłe wyzwania w pracy - mega mega mega! -
Nie polecam
Kurs nie jest najleszpym wyborem na początek gdyż nie pozwala nauczyć się programować w przejrzysty sposób. Zdecydowanie położyłbym nacisk na tworzenie struktury programu. -
Idealny kurs o programowaniu PLC
Kurs idealny by rozszerzyć swoje kompetencje oraz dodać pozycję do swojego CV. Programowanie bez potrzeby kupna sterownika oraz z podglądem w wirtualnej fabryce jest idealnym rozwiązaniem jako nauka w domu. Prowadzący kurs tłumaczy wszystko po kolei oraz w zrozumiały sposób. Można odczuć, że jest odpowiednią oraz kompetentną osobą. Nie tylko uczy programowania ale również poleca optymalne rozwiązania stosowane w programowaniu PLC. -
Kurs idealny
Ten kurs jest idealny dla kogoś kto chce podnieść lub rozszerzyć swoje kwalifikacje a jest bardzo zajęty dotychczasową pracą. Możliwe jest dopasowanie czasu wolnego do zajęć które wykonujesz w tempie odpowiednim dla ciebie. Zakres wiedzy praktycznej i teoretycznej jak na kurs podstawowy jest spory. Polecam wszystkim! -
Świetny kurs pełen przydatnych porad
Świetny kurs dla początkujących ale również dla tych bardziej doświadczonych, którzy chcą poznać ciekawe porady. Pomimo że na studiach miałem kilka przedmiotów odnośnie programowania PLC to dopiero tutaj poznałem praktyczne i pożyteczne porady jak pisać kod w SCL. Niewątpliwym atutem jest praktyka. Nie ma czystej teorii i pisania kodu "na sucho". Można przetestować swój program i nauczyć się jak unikać błędów. Polecam każdemu. -
Idealny kurs dla początkującego i nie tylko
Kurs jest prowadzony w bardzo przystępny sposób, wszystko porządnie wytłumaczone na filmikach. Nawet jeśli ktoś jest totalnym laikiem bez problemu może przytąpic do kursu. Pomimo, że jestem na kierunku Automatyka i Robotyka to utrwalam sobie podstawową wiedzę, a ponad to dowiaduje się takich tipów jak np dobre nazewnictwo zmiennych. Kurs też jest pełen praktycznych zadań do realizacji. Polecam z ręka na sercu. -
Zdecydowanie na plus
Z kursu można się wiele nauczyć i nie ma co nad tym dywagować. Cena za ten kurs jest na pewno bardzo atrakcyjna w porównaniu do innych kursów, za które trzeba byłoby wyłożyć kilka razy więcej. Mam nadzieję że w przyszłości pojawią się inne równie interesujące i ciekawe kursy (może HMI lub napędy). Polecam każdemu rozpoczynającemu przygodę z programowaniem PLC :) -
Sporo wiedzy dla "Świeżaka"
Jestem programistą sterowników PLC z kilkuletnim doświadczeniem. Moje umiejętności programistyczne zdobywałem sam bez udziału w szkoleniach. To jest moje pierwsze szkolenie z programowania PLC. Podszedłem do kursu w poszukiwaniu "tips & tricks", czyli funkcji/opcji w TIA, do których sam jeszcze nie dotarłem. Kurs przygotowany wzorowo, posiada zagadnienia, które powinna poznać osoba chcąca wejść w świat programowania sterowników PLC. Z pewnością polecę ten kurs. -
Praktyczna nauka
Jestem w trakcie przechodzenia kursu i na wstępie muszę przyznać, że zdecydowanie spełnia on moje oczekiwania ( a nie ukrywam, że po zapowiedziach były one ogromne ). Kurs jest prowadzony w przejrzysty i ciekawy sposób, jest w nim zachowana odpowiednia kolejność, dzięki czemu każde kolejne zagadnienie bazuje na poprzednim, co pozwala na zachowanie logicznej całości. Od razu po omówieniu teorii z pewnego zakresu w płynny sposób przechodzimy do praktycznego ćwiczenia w I/O Factory co też pozwala stosunkowo szybko przyswoić wiedzę w najcenniejszy, czyli praktyczny sposób. Warto zaznaczyć, że kurs zaczynamy od podstaw takich jak konfigurowanie potrzebnego oprogramowania, więc każdy może zacząć swoją przygodę z programowaniem sterowników PLC. Więcej napiszę gdy zakończę kurs, jednak już teraz śmiało mogę powiedzieć, że kurs stoi na bardzo wysokim poziomie i gorąco zachęcam do zapoznania się z nim ! -
Kursantka
Zdziwiona liczbą osób zapisanych na kurs (spodziewałam się zawrotnej liczby) przejrzałam dostępne lekcje, ponieważ realizację kursu mogę zacząć za ok. miesiąc, ale już jestem podekscytowana, bo widzę, że czeka mnie duża dawka poukładanej i solidnej wiedzy! KursyAutomatyki.pl śledzę od dłuższego czasu. Wiem, że nadal dużo osób uważa, że kursy online to "tylko papierek". Brałam udział w kursach stacjonarnych i online - mam wrażenie, że jest zupełnie odwrotnie, szczególnie jeżeli chodzi o kursy z tego portalu. Wcześniej jak każdy "raczkujący" klient miałam wątpliwości, mimo tego że jest opcja 14-dniowego zwrotu. Jednakże aktualnie gdy widzę przygotowania do premiery kursu, którego tematyka jest odpowiedzią na moje "rozwojowe" potrzeby, to wiem, że będą to dobrze zainwestowane pieniądze. Korzystajcie póki portal oferuje porządną wiedzę w komfortowych warunkach i w akceptowalnej cenie. Z pełną świadomością mogę stwierdzić, że warto! -
I to się nazywa dawka wiedzy
Kurs bardzo dobry dla osób zaczynających od zera przygodę z programowaniem PLC - na polskich uczelniach można by go wprowadzić zamiast typowych zajęć akademickich z programowania PLC, dzięki czemu studenci nauczyliby się znacznie więcej, niż migania lampek, czy słynnego już "otwierania bramy". Sam z kursu nie wyniosłem za dużo dodatkowej wiedzy, bo już większość rzeczy znałem, ale za to zainspirowaliście mnie do ogarnięcia tematu Factory IO. Ogólnie kurs na wielki plus, ale kilka drobnych niedoróbek technicznych się znajdzie: duża liczba cięć materiału (czasami wygląda to bardzo nienaturalnie) oraz ustawienia mikrofonu - momentami było słychać łapanie oddechu przez Pana Tomasza. Mam nadzieję, że przygotujecie jeszcze kurs zaawansowany, w którym poruszycie m.in. własne typy danych, obsługę napędów, komunikację po sieciach (jak Siemens to Profinet, aczkolwiek z Modbusa, Ethernet I/P, czy CAN byłbym jeszcze bardziej zadowolony), itp, a może nawet znalazłoby się miejsce na kurs z wizualizacji na panelach HMI.
Od Marcina Faszczewskiego: Dziękujemy za opinię. Będziemy pracować nad kolejnymi kursami z tej serii. Zdecydowanie pojawi się kurs o wizualizacji HMI. Cięcia w filmie mogą wyglądać nienaturalnie, ale zrobiliśmy tak, aby było właśnie lepsze flow i bez zbędnych pauz.
Program Kursu
-
Wstęp do TIA Portal i SCL
-
Wstęp – Jak przechodzić ten kurs?
- Sterownik PLC Siemens S7-1200 i S7-1500 – różnice
-
Omówienie oprogramowania w kursie i stanowiska prezentacyjnego
-
[Spis materiałów o PLC Siemens] Gdzie szukać więcej informacji i pomocy?
-
Ważne! Jak przechodzić ten kurs?
-
Długość trwania licencji demo TIA Portal i Factory IO i sposoby na przedłużanie
-
Rabaty na zakup komponentów Siemens dla kursantów
-
Kontakt z prowadzącym Tomaszem Gilewskim
-
-
Praktyka - Przygotowanie TIA Portal do pracy
-
Pobranie TIA Portal z PLC SIM
-
Instalacja TIA Portal
-
Instalacja PLCSIM
-
Pobieranie Factory IO
-
Instalacja Factory IO
-
Aktywacja licencji do Factory IO
-
TIA Portal – pierwsze uruchomienie, projekt
-
Konfiguracja PLC i projektu
-
Przygotowanie szablonu projektu i archiwizacja
-
TIA Portal – pierwszy program od zera (LAD vs SCL)
-
Inne języki programowania PLC (FBD, STL, GRAF)
-
Uruchomienie programu PLC w trybie symulacji – PLC SIM
-
Konfiguracja komputera PC do komunikacji z PLC – na co zwrócić uwagę
- Symulacja vs prawdziwe wejścia i wyjścia sterownika PLC
-
Ćwiczenie – Gdy będziesz gotowy, zainstaluj TIA Portal
-
Ćwiczenie – uruchom swój pierwszy program w symulatorze
-
-
Podstawy programowania w języku SCL
-
Wstęp do praktyki programowania w SCL
-
TIP! Korzystaj z klawisza F1 – HELP
-
Typy danych i organizacja pamięci w sterownikach Siemens
-
Bloki danych i deklaracja zmiennych + Ćwiczenie
-
Komentarze, a odpowiednie nazywanie zmiennych – dobre praktyki programowania.
-
Operatory arytmetyczne + Ćwiczenie
-
Operatory logiczne + Ćwiczenie
-
Konwersje zmiennych + Ćwiczenie
-
Adresowanie zmiennych (symboliczne, a absolutne)
- Instrukcja IF, THEN + Ćwiczenie
-
Instrukcja IF, ELSE, ELSIF, THEN + Ćwiczenie
-
Komparatory
-
Wykrywanie zboczy R_TRIG + F_TRiG + Ćwiczenie
-
Instrukcja CASE OF + Ćwiczenie
-
Instrukcja REGION
-
Funkcje w SCL, FC i FB + Ćwiczenie
-
Instrukcja RETURN + Ćwiczenie
-
-
Praktyka - Factory IO, Przejazd skrzynki z A do B
-
Wstęp do modułu – omówienie obiektów
-
Omówienie interfejsu Factory IO
-
Przejazd skrzynki z A do B – uruchomienie Factory IO – na PLC
-
Pobranie szablonu projektu do PLCSIM
- Przejazd skrzynki z A do B (Set and Reset) – na PLCSIM
-
Ćwiczenie – projekt 4 w Factory IO
-
-
Teoria - Timery w SCL
-
Wstęp – do czego wykorzystujemy Timery w programach PLC
-
Timer TON + Ćwiczenie
-
Timer TOF + Ćwiczenie
-
Timer TONR + Ćwiczenie
-
-
Praktyka Factory IO - Napełnianie zbiornika z wykorzystaniem Timerów
-
Wstęp do modułu – omówienie działającego obiektu
-
Programowanie SCL i Factory IO (Zbiornik) + symulacja (TON + TOF) + Ćwiczenie
-
Programowanie SCL i Factory IO (Zbiornik) + symulacja (TONR) + Ćwiczenie
-
Ćwiczenie – Timery na transporterze
-
Praca domowa od Marcina
-
-
Teoria - Liczniki
-
Wstęp do modułu – omówienie działającego obiektu
-
Licznik zliczający w górę CTU
-
Licznik zliczający w dół CTD
-
Licznik góra-dół CTUD
-
-
Praktyka Factory IO - Zliczanie skrzynek na transporterze
-
Wstęp do modułu – omówienie działającego obiektu
-
Programowanie SCL i Factory IO (Licznik) + symulacja (CTU+CTD)
-
Programowanie SCL i Factory IO (Licznik) + symulacja (CTUD)
-
Dodanie nowych obiektów do Factory IO
-
Ćwiczenie – rozbudowa o kolumnę sygnalizacyjną i grzybek
-
-
Teoria - skalowanie analogowe
-
Wstęp
-
Wejścia analogowe w sterownikach PLC (V,mA)
-
Wartość analogowa, a cyfrowa wejścia analogowego – podłączenie
-
Symulacja wejścia analogowego w PLCSIM
-
Skalowanie analogowe – NORM_X i SCALE X – PLC
-
Skalowanie analogowe – NORM_X i SCALE X – PLCSIM
-
Ćwiczenie – skalowanie analogowe, a zapalanie lampek
-
-
Praktyka Factory IO - Montaż produktu Pick & Place z analogiem
-
Wstęp + Import projektu do Factory IO
-
Importowanie tagów do projektu
-
Pick & Place – obsługa trybów pracy
-
Pick & Place – obsługa sygnalizacji
-
Pick & Place – obsługa błędów i wyłącznika bezpieczeństwa
-
Pick & Place – obsługa trybu ręcznego transporterów
-
Pick & Place – obsługa trybu ręcznego ramienia
-
Pick & Place – obsługa statusów ramienia
-
Pick & Place – zabezpieczenia ramienia
-
Pick & Place – obsługa trybu automatycznego – blokady
-
Pick & Place – obsługa trybu automatycznego – przenośniki
-
Pick & Place – obsługa trybu automatycznego – wyszukanie pozycji
-
Pick & Place – obsługa trybu automatycznego – ramię
- Pick & Place – przetestowanie programu i poprawki
-
Ćwiczenie – dodaj podświetlenie lampek
-
Ćwiczenie – dodaj zliczanie produktów
-
Ćwiczenie – modyfikacja trajektorii ramienia
-
Ćwiczenie – obsługa błędów
-
Ćwiczenie – zrób to sam
-
Podsumowanie modułu i wnioski
-
Praca domowa
-
-
Praktyka Factory IO - sortowanie obiektów na transporterze
-
Wstęp do modułu – zastępujesz programistę PLC
-
Obsługa przenośników
-
Obsługa detekcji koloru
-
Obsługa popychaczy
-
Testy i poprawki
-
Ćwiczenie – dokończ program po innym programiście (lista zadań)
-
-
Factory IO dla ambitnych - seria ćwiczeń
-
Wstęp
-
Ćwiczenie – Segregacja palet na transporterach
-
Ćwiczenie – Segregacja względem wysokości
-
Ćwiczenie – przekładanie produktu Pick & Place
-
Ćwiczenie – buforowanie produktu + sterowanie prędkością transporterów
-
-
Test i certyfikat
-
Test do kursu SCL – zdaj i zdobądź certyfikat w języku PLN i ENG
-
-
Bonusy
-
Wywiad z Tomaszem Gilewskim i Marcinem Faszczewskim
-
Współpraca z prowadzącym – szkolenia stacjonarne
-
Współpraca z prowadzącym – wdrożenia i modernizacje
-
Wszystkie pliki projektów do pobrania w ZIP
-