Kurs online programowania sterowników PLC Panasonic podstawy LAD
Nie czekaj i zapisz się na kurs
kup terazPrzed zakupem zobacz demo
Zapisz się na minikurs
797 PLN
Co otrzymasz po zapisie na kurs?
- Ponad 35 lekcji video i ćwiczeń.
- Możliwość wielokrotnego oglądania video.
- Materiały do pobrania.
- Pliki do każdej lekcji projektu w FPWin Pro do pobrania.
- 30 pytań testowych.
- Certyfikat ukończenia kursu w języku polskim i angielskim.
- 365 dni dostępu do kursu
- Bezpłatne dodatkowe lekcje w przyszłości.
Kim jest Twój prowadzący?
Przykładowe lekcje
Lekcja wprowadzająca do typów zmiennych z modułu 1
Lekcja wprowadzająca do tematu timerów z modułu 5
Dlaczego miałbyś zainwestować w ten kurs?
- 365 dni dostępu do kursu – możesz go przejść w dowolnym czasie, tempie i wielokrotnie do niego wracać. Jedna osoba = jeden kurs.
- Kurs jest nawet 7 razy tańszy niż odpowiednik stacjonarny – na szkolenie stacjonarne potrzeba wyjazdu, co najmniej 5 dni, do wiedzy nie wrócisz.
- W Kursie nie potrzebujesz sprzętu! – Dokładnie! Wystarczy Ci darmowe oprogramowanie FPWin Pro oraz symulator. Dzięki tym narzędziom będziesz w stanie podążać za prowadzącym i wykonywać wszystkie zadania.
- W trakcie kursu poznasz zalety modułowego progamu. Nauczysz się dzielenia złożonego zadania na mniejsze, prostsze do realizacji. Dzięki takiemu podejściu posiądziesz niemalże nieograniczone możliwości programowania dowolnie złożonych (skomplikowanych) aplikacji.
- Darmowe oprogramowanie FPWin Pro – cały kurs można przejść na darmowych licencjach.
- Poznasz dobre praktyki programowania PLC – do kursu podeszliśmy niestandardowo, inaczej jak inni. Kamil nauczy się dobrych praktyk programowania. Przedstawi Ci jak programować sekwencyjnie. Dowiesz się dlaczego ważna jest w pełni modułowa budowa programu.
- Kamil nauczy Cię jak obsługiwać analogowy laserowy czujnik odległości, razem zbudujecie konwerter przekształcający sygnał na milimetry.
- Masz pewność, że nauczysz się od najlepszego – Kamil Szkutnik zdobyte doświadczenie programisty w ramach pracy inżyniera sprzedaży wykorzysta by prowadzić Cię w trakcie kursu krok po kroku.
Wstęp dla początkujących
- Wstęp do PLC – Zanim rozpoczniemy naukę programowania poznasz budowę oraz zasadę działania sterowników PLC z którymi będziesz pracować. Kamil przedstawi Ci także ofertę sterowników oferowanych przez Panasonic. Kurs opierać się będzie na sterowniku FP0H. Poznasz jego mocne strony, zastosowania, dzięki czemu jeszcze lepiej będziesz znał rynek sterowników PLC.
- Przygotowanie FPWin Pro do pracy – zostaniesz poprowadzony krok po kroku przez proces ściągnięcia oprogramowania FPWin Pro, aby zainstalować całe środowisko do pracy na Twoim komputerze. Kamil pokaże Ci skąd pobrać oprogramowanie oraz przedstawi na jakich warunkach możesz korzystać z programu. Następnie opisze Ci budowę, rozmieszczenie okien w programie, tak byś mógł komfortowo zacząć pracę z kursem.
Podstawy języka LAD
- Typy zmiennych wykorzystywane przez sterownik PLC – Programowanie rozpoczniemy od podstaw. Podczas kursu dowiesz się czym jest zmienna? Jakie typy zmiennych wyróżniamy? Dowiesz się czym się różni zmienna lokalna od globalnej. Kamil nauczy się także czym jest INT, DINT, FLOAT, BOOL, WORD i jak je wykorzystać w praktyce podczas programowania aplikacji.
- Podstawowe operacje bitowe – Po poznaniu podstaw Kamil nauczy Cię podstawowych operacji bitowych, które realizuje sterwonik PLC. Dowiesz się jak działa funkcja logiczna AND, OR, NOT. W dalszej kolejności nauczysz się przerzutników, ustawiania i kasowania bitu, a także poznasz zbocza. Aby jeszcze lepiej zapamiętać materiał, zobaczysz wszystkie omawiane tematy na praktycznych przykładach.
Operacje matematyczne
- Podstawowe działania arytmetyczne – Kolejna dawka wiedzy, tym razem rozpracujemy działanie operacji matematycznych – ADD, SUB, MUL i DIV. Naczymy Cię jak za pomocą sterownika PLC możesz dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić. Funkcje te przydadzą Ci się w wielu aplikacjach, a także podczas konwersji danych z jednego typu na inny.
- Konwersja sygnału analogowego z czujnika odległości – Operacje matematyczne mogą być wykorzystane również podczas konwertowania sygnałów pochodzących z różnych czujników. Sygnał analogowy jest niezrozumiały dla programisty, Kamil nauczy Cię jak ten sygnał przekonwertować tak by był wyświetlany w milimetrach. Do tego ćwiczenia zostanie wykorzystany czujnik odległości HG-C.
Wykorzystanie timerów w praktyce
- Odmierzanie czasu przy użyciu PLC – Wiele aplikacji przemysłowych wykorzystuje timery, które każdy programista musi po prostu znać. Poznasz najczęściej wykorzystywane funkcje odmierzające czas TON, TOF oraz TP. Wszystko oczywiście zostanie pokazane na praktycznym przykładzie.
- Obsługa siłownika pneumatycznego – Aby jeszcze bardziej utrwalić Twoją wiedzę wraz Kamilem stworzysz blok obsługujący pracę siłownika pneumatycznego wraz z pełną diagnostyką.
Wykorzystanie liczników w praktyce
- Zliczanie przy użyciu PLC – Liczniki obok timerów są jednym z niezbędnych elementów wielu aplikacji przemysłowych. Dlatego tak ważne jest, aby każdy programista opanował to zagadnienie, w trakcie kursu nauczysz się liczników CTU, CTD, CTUD. Dodatkowo Kamil nauczy Cię czym jest szybki licznik w sterowniku PLC.
- Aplikacja zliczania ludzi – Kolejny praktyczny przykład, aby utrwalić materiał dotyczący liczników. Razem z Kamilem stworzycie aplikację zliczającą ludzi z wykorzystaniem czujników.
Operacje porównania
Tworzymy program sterujący linią produkcyjną
- Aplikacja znakowania kartonów – Ostatni moduł jest ukoronowaniem dotychczas podjętych wysiłków. Poznamy technikę programowania sekwencyjnego. Stworzymy program sekwencyjny sterujący wirtualną linią produkcyjną, na której dokonywać się będzie znakowanie kartonów. W skład linii produkcyjnej wchodzą: napędzany silnikiem bezszczotkowym transporter rolkowy, dwa czujniki optyczne wykrywające obecność pudełka, siłownik pneumatyczny przytrzymujący pudełko, siłownik z ramieniem stemplującym.
Program Kursu
-
Wprowadzenie do programowania
-
Wstęp
-
Sterownik PLC – co to za urządzenie i jak działa?
-
Prezentacja rodziny sterowników PLC Panasonic
-
Środowisko programowania FPWin Pro
-
Pierwszy projekt w FPWin Pro
-
Metody podglądu wartości zmiennych
-
Standaryzacja sposobu programowania PLC – norma IEC-61131-3
-
Języki programowania sterowników PLC
-
Ćwiczenie
-
-
Zmienne
-
Typy danych w sterownikach PLC ( int, dint, float, bool, word)
-
Programy, funkcje i bloki funkcyjne
-
Typy zmiennych w bloku funkcyjnym, funkcji (zmienna wejściowy, wyjściowa, wejściowo-wyjściowa)
-
Zasięg danych (zmienne lokalne, globalne) + praktyczny przykład (dwie zmienne o tej samej nazwie, ale z różnym zasięgiem)
-
Ćwiczenie (program przepisujący wartość pomiędzy zmiennymi)
-
-
Operacje bitowe - tworzymy pierwszy blok funkcyjny
-
Podstawowe operacje bitowe NOT, AND, OR + praktyczny przykład
-
Ustawianie i kasowanie bitu SET, RST + praktyczny przykład
-
Detekcja zbocza DF, DFN + praktyczny przykład
-
Ćwiczenie (stwórz blok funkcyjny – przerzutnik RS)
-
-
Operacje matematyczne - dekodujemy sygnał analogowy z czujnika odległości HG-C
-
Podstawowe działania arytmetyczne ADD, SUB, MUL, DIV + praktyczny przykład
-
Konwersja typów zmiennych INT, REAL word + praktyczny przykład
-
Czujnik odległości – jak prezentuje się sygnał analogowy w sterowniku PLC? (symulacja)
-
Konwersja sygnału z wejścia analogowego na odległość w milimetrach dla HG-C1400-P
-
Ćwiczenie (stwórz blok konwertujący na milimetry dla HG-C-1100-P)
-
-
Odmierzanie czasu – tworzymy blok obsługujący pracę siłownika pneumatycznego, wraz z pełną diagnostyką
-
Zawór pneumatyczny 5/2 sterujący siłownikiem z czujnikami pozycji – zasada działania
-
Timer TON, TOF, TP + praktyczny przykład
-
Ćwiczenie (stwórz blok obsługujący pracę siłownika pneumatycznego, wraz z detekcją błędu wysunięcia oraz wsunięcia)
-
-
Liczniki – liczymy osoby w pomieszczeniu z użyciem czujników EQ
-
Liczniki CTU, CTD, CTUD
-
Czym jest szybki licznik w PLC (różnica pomiędzy licznikiem programowanym)
-
Aplikacja liczenia ludzi z dwoma czujnikami
-
Ćwiczenie (stwórz aplikację do zliczania ludzi w pomieszczeniu)
-
-
Operacje porównania – budujemy pierwszy program sekwencyjny
-
Podstawowe operacje porównania GT, LT, EQ, LE, GE + przykład
-
Sterowanie sekwencyjne vs sterowanie warunkowe – różnice, zalety
-
Program sekwencyjny w języku LD + praktyczny przykład
-
Ćwiczenie (Stwórz blok funkcyjny w języku LD)
-
-
Tworzymy program sterujący linią produkcyjną (znakowanie kartonów)
-
Zapoznanie się z linią produkcyjną, którą będziemy sterować
-
Program sekwencyjny sterujący linią produkcyjną część 1 + praktyczny przykład
-
Program sekwencyjny sterujący linią produkcyjną część 2 + praktyczny przykład
-
Ćwiczenie (stwórz program sekwencyjny sterujący linią produkcyjną + sterowanie napędem transportera + przycisk start/stop linii)
-
-
Testy i certyfikat
-
Test do kursu – Programowanie sterowników PLC Panasonic – podstawy LAD – zdobądź certyfikat
-
Opinie
Zweryfikowane opinie! Wszystkie opinie pochodzą od klientów, którzy wykupili kurs. Opinie są gromadzone, weryfikowane i publikowane zgodnie z regulaminem.
-
Fajny kurs
Kurs prezentuje wiedze podstawową do programowania sterowników PLC firmy Panasonic w sposób przystępny dla każdego. Każda ważna funkcja jest opisana dokładnie a ćwiczenia w każdym module pozwalają na samodzielne zbadanie omawianych funkcji. -
Świetny kurs
Polecam serdecznie wszystkim, kurs przedstawie wiedzę w przystępny sposób. Zaczynamy od najprostszego programu a kończymy na programie sekwencyjnym który steruje linią produkcyjną-wiadomo nie jest jakaś ogromna, ale jest świetnym fundamentem pod bardziej rozbudowane aplikacje.
Nie czekaj i zapisz się na kurs
kup terazPrzed zakupem zobacz demo
Zapisz się na minikurs
797 PLN