Tutoriale

Schematy elektryczne czytanie i rysowanie – 5 porad

Dziś, krótko, zwięźle i na temat. Pracujesz ze schematami elektrycznymi lub planujesz rozwijać się w tym kierunku? Zatem ten artykuł jest dla Ciebie idealny.

Gdzie  znaleźć najczęściej wykorzystywane symbole elektryczne?

Warto zajrzeć do bibliotek norm EN60617 i EN61346-2. Pamiętaj też, że po instalacji oprogramowania do rysowania schematów elektrycznych (nawet demo) SeeElectrical, Eplan, PCSchematic itp. w programie mamy dostęp od bibliotek symboli. To też dobre źródło do analizy.

 

Jak czytać schematy elektryczne – przyśpieszony kurs 🙂

Linie potencjałowe to najczęściej linie zasilające, które spotkasz w górnej i dolnej części schematu elektrycznego. To, co charakteryzuje linię potencjałową to fakt, że linia taka zakończona jest z obu stron grotami potencjałowymi – są to tzw. symbole wejść i wyjść. Każdy taki grot dodatkowo posiada na swoim końcu adres krosowy, który określa nam, dokąd taki potencjał dalej prowadzi (gdzie w projekcie znajduje się dalszy ciąg tego obwodu).

Przeanalizujmy powyższy rysunek.

 

Umieściłem przykładową stronę 6 schematu z wycinkiem ze strony 7, aby łatwiej było nam przeanalizować zależności między stronami schematów.

Pierwszym stykiem na drodze do załączenia styczników ST1 i ST2 w trybie ręcznym jest styk przekaźnika K1 [1]. Aby dowiedzieć się jakie urządzenie zewrze styk 11,14 przekaźnika K1 [2], musimy podążać za wskazówką „7.2”, która znajduje się obok symbolu. Liczba „7.2” oznacza odniesienie do urządzenia, które steruje stykiem. W tym przypadku jest to cewka przekaźnika K1 i znajduje się na stronie 7 w kolumnie 2 [2] .

Na stronie 7 widać, że urządzenie oznaczone jako B1 [3] załącza cewkę przekaźnika K1 [2].  Obok oznaczenia B1 [3] jest umieszczony odnośnik 6.2 więc urządzenie sterujące stykiem B1 (7,8) [3] znajduje się na stronie 6 w kolumnie 2 [4].

Ze strony 6 odczytujemy, że urządzenie B1 [4] to czujnik kontroli faz CKF-316. Czujnik ten rozłącza styk 7,8, gdy wykryje zanik w co najmniej jednej dowolnej fazie (L1, L2 lub L3) lub asymetrię napięciową między fazami. Urządzenie ma na celu zabezpieczyć silniki pomp przed uruchomieniem przy nieodpowiednim napięciu.

A zatem można stwierdzić, że działanie przekaźnika K1 [2] (i jego styków [1]) symbolizuje poprawność zasilania 400V.  Pierwszym warunkiem do załączenia pomp zarówno w sterowaniu ręcznym, jak i automatycznym będzie poprawność zasilania 400V (czyli załączenie przekaźnika K1).

Więcej tego typu źródeł i informacji znajdziesz w kursie Rysowanie schematów elektrycznych w SeeElectrical

Jak czytać schematy elektryczne – adresy krosowe

Wspomniałem o liniach potencjałowych. Adresy krosowe to oznaczenia znajdujące się na końcach linii potencjałowych. Programy do rysowania schematów oraz dokumentacje PDF powinny automatycznie wykrywać początek i koniec dodanych linii i dzięki temu umożliwia sprawne poruszanie się po schemacie. Można powiedzieć, że adresy krosowe są takimi łącznikami pomiędzy poszczególnymi stronami projektu. Po kliknięciu w adres, zostaniesz automatycznie przeniesiony do miejsca, do którego on prowadzi.

Warto abyś o tym wiedział przy rysowaniu schematów elektrycznych i czytaniu ich w PDF. Oczywiście w wersji papierowej nie zadziała 😀

Korzystaj z symboli elektrycznych od producentów urządzenia

Jeżeli znasz kody urządzeń, które chcesz wstawić do swojego schematu, użyj Eksploratora symboli wg kodów, wpisując kod katalogowy w filtrze.

A jeśli nie znajdziesz potrzebnego symbolu, zawsze możesz stworzyć go sam! 😉 SEE Electrical daje nam i taką możliwość. Następnie, również w łatwy sposób możesz dodać go do swojego własnego folderu w bibliotece symboli. Agata w kursie online pokazuje wiele takich smaczków.

Korzystaj z zestawień aparatury i materiałów

Zazwyczaj na końcu dokumentacji elektrycznej znajdziesz tabele z zestawieniami. Jeśli pierwszy raz się z tym stykasz, warto poświęcić chwilę na ich analizę. Gdy schemat elektryczny jest długi i szukamy jakiegoś konkretnego urządzenia, to takie zestawienia ułatwiają nam życie. Masze urządzenie możemy znaleźć po oznaczeniu symbolu lub numerze katalogowym, lub odwrotnie, gdy znamy oznaczenie symbolu a chcemy wiedzieć, jaki jest numer katalogowy, to zaglądamy do zestawień. Dodatkowo dowiemy się, na jakiej stronie znajduje się symbol urządzenia.

Oczywiście wszystko zależy od tego, jak projektant utworzył dokumentację.

W oprogramowaniu See Electrical możesz wygenerować wszystkie interesujące Cię zestawienia – przykładowo możesz tutaj stworzyć zestawienie aparatury i materiałów, żeby szybko zrobić listę zakupów, czy też dokument drutowania dla montera Twojej przyszłej szafy sterowniczej. Dla uproszczenia pracy montera możesz mu także wygenerować dokument z listwami zaciskowymi, gdzie znajdzie wszystkie oznaczenia przewodów wchodzących i wychodzących na zaciski, a także informacje o mostkach.

Mam nadzieje, że coś z artykułu Ci się przydało 😉

Jeśli chcesz więcej, zapraszam na kurs online:

Pozdrawiam!