Newsy

Jak nauczyć się programowania PLC Siemens?

Sposób 1: Książki
Jeśli jesteś cierpliwy i przelewanie wiedzy z papieru do głowy Ci pasuje, to będzie sposób dla Ciebie. W księgarniach spotkasz wiele pozycji z programowania PLC bezpośrednio od praktyków, np. Tomasza Gilewskiego czy Janusza Kwaśniewskiego. Wiedza o PLC szybko się nie przeterminuje więc nadal znajdziesz tam aktualną wiedzę.
✅ Zalety: Niski koszt, zawsze możesz wrócić do książki.
❌ Wady: monotonna nauka, czasochłonne. każdy wątek musisz samodzielnie prze-procesować w głowie. Nie widzisz rezultatu działania programu, brak certyfikatu.
Sposób 2: Szkolenia stacjonarne
Niemal w każdym zakątku naszego kraju, znajdziesz firmę, która organizuje szkolenia z programowania PLC. Jeśli dysponujesz czasem (około tygodnia) oraz sporą sumą (nawet 4000 zł brutto) to możesz spróbować. Jeśli potrzebujesz przy nauce dotknąć sprzętu, w każdej chwili móc zapytać prowadzącego co i jak, to będzie to dobry sposób. Musisz jednak wiedzieć, że na takich szkoleniach jest pewna presja, musisz nadążać za grupą. Otrzymasz co prawda materiały drukowane, ale po szkoleniu nie masz jak wrócić do ćwiczeń i wiedza szybko się ulatnia. Wiem z własnego doświadczenia, że po szkoleniach trzeba natychmiast utrwalić sobie wiedzę i praktykować. No trzeba mieć na to czas.
✅ Zalety: Nauka ze sprzętem, ekspert podczas szkolenia, certyfikat.
❌ Wady: Bardzo wysoki koszt, stosunkowo mały zakres wiedzy w stosunku do ceny, presja zrobienia programu szkolenia, delegacja 3-5 dni, koszt noclegu, ulotna wiedza po szkoleniu.
Sposób 3: Kurs Online
To takie połączenie dwóch powyższych sposobów. Z jednej strony masz eksperta na wideo, który szczegółowo tłumaczy programowanie od totalnych podstaw do poziomu średniozaawansowanego. Możesz sobie tego eksperta odtwarzać tyle razy, aż zrozumiesz dane zagadnienie. Z drugiej strony masz kurs, tak jak książkę, czyli dostęp do całego materiału kiedy chcesz.
Zamiast sprzętu masz symulatory na swoim komputerze, zarówno sterownik PLC (PLCSIM), jak i stanowisko dydaktyczne i to bardziej rozbudowane niż gdziekolwiek (Factory IO).
Zalety:
✅ Wideo z ekspertem,
✅ Wielokrotne odtwarzanie,
✅ Dostęp w każdej chwili,
✅ Symulacja PLC i stanowiska maszyny,
✅ 2x certyfikat PL i ENG,
✅ Nauka z dowolnego miejsca,
✅ Ćwiczenia do wykonania,
✅ Niska cena w stosunku do szkoleń.
Właśnie taką alternatywę szkoleń proponujemy. Wiemy, że niektórym może być ciężko to sobie wyobrazić.
Nauka bez sprzętu? JAK?
Dlatego zapraszamy na DARMOWE DEMO kursu online z programowania sterowników PLC z symulatorem PLCSIM i wirtualną fabryką FACTORY IO.
www.kursyautomatyki.pl/mscl.
Przekonaj się, sam, że można nauczyć się programować sterowniki PLC z poziomu swojego komputera PC. 👌