Newsy, Tutoriale

Jak łączyć symbole na schemacie elektrycznym w SeeElectrical?

Czy wiesz, że dokładne łączenie symboli i linii potencjałowych to nie tylko kwestia estetyki?

Jeżeli rysujesz swoje pierwsze schematy elektryczne, to możesz jeszcze tego nie zauważać, ale naprawdę warto już od samego początku dbać o dobre nawyki podczas pracy. Chodzi tutaj o to, żeby symbole i linie potencjałowe się “widziały”. W pierwszej chwili możesz pomyśleć

Ale jak to mają się widzieć?? Przecież to tylko grafiki!”

Ano, niezupełnie. Symbole są czymś znacznie więcej, ponieważ mają swoje właściwości i funkcje. See Electrical to program bazodanowy – a żeby mógł prawidłowo łączyć w logiczną całość wszystkie dane o wstawianych przez Ciebie symbolach, musisz zadbać o prawidłowość połączeń pomiędzy nimi.

A dlaczego w ogóle te symbole muszą się “widzieć”?

Chociażby po to, żeby stworzyć poprawne zestawienia.

A jakiś przykład “z życia”?

Proszę bardzo! Jeżeli monter dostanie wygenerowaną z programu “montażówkę” (czyli spis wszystkich połączeń pomiędzy urządzeniami) z błędami, to powieli te błędy w szafie. W najlepszym wypadku, jeżeli te błędy zauważy, to sam będzie poprawiał te połączenia ołówkiem, a potem ten schemat przyniesie Ci z powrotem na stół.

Wtedy oboje stracicie dużo cennego czasu…

Jeżeli będziesz dodawał połączenia byle jak, to może zdarzyć się, że nie zauważysz braku połączenia pomiędzy danymi symbolami. Dopiero po kliknięciu lupką w to miejsce, zauważysz, że linia się urywa.

Jest na to sposób!

Żeby nie scrollować dla pewności każdego punktu połączeń, stosuj jedną z dwu niezawodnych metod zaprezentowanych w pełnym kursie:

Sposób 1:

Najpierw dodaj połączenie pomiędzy potencjałami, a potem dodawaj na tej linii połączeniowej potrzebne symbole.

Sposób 2:

Najpierw wstaw wszystkie symbole, które będą znajdowały się w danej linii, a potem narysuj połączenie.

Ta metoda zdecydowanie poprawi jakość Twoich schematów, wprowadź ten sposób rysowania jako nawyk 😉

Do powstania artykułu zainspirowała mnie jedna z lekcji (zobacz ją bezpłatnie) pełnego kursu rysowania schematów elektrycznych w SeeElectrical autorstwa Agaty Stadnickiej.

Jeśli chciałbyś poznać więcej technik rysowania schematów to nie zastanawiaj się nad dołączeniem do tego kursu 😉