Tutoriale

50+ materiałów i linków z programowania PLC Siemens

Znasz to uczucie, gdy zaczynasz swoją przygodę z czymś nieznanym i już czujesz dreszcz zainteresowania. W głowie rodzi się milion pytań, wątpliwości, zaczynasz już sobie planować, jak to możesz rozwiązać. Nie inaczej jest ze sterownikami PLC, przy nich także pojawia się mnóstwo znaków zapytania:

 • Jak to zrobić?
 • Jakie możliwości ma oprogramowanie np. TIA Portal?
 • Jak poustawiać okna, aby pracować wydajniej?
 • Jak programować szybciej?

I w końcu najczęstsze pytanie:

 • Jak programować prawidłowo jak profesjonaliści?

Pierwsze kroki

Jednak jesteś pełen zapału, zaczynasz… Ściągasz soft, instalujesz, uruchamiasz i… Klikasz, sprawdzasz – metodą prób i błędów. Napiszesz trochę kodu, sprawdzisz, co to dało, co zmieniło. Wgrasz może program na sterownik, pobawisz się wejściami. Wiele osób tak robi, może jednak warto zmienić taktykę? Zawsze przed przystąpieniem do pracy z nowym oprogramowaniem, daję sobie długi czas na sprawdzenie jego możliwości. Czytam w sieci artykuły i oglądam filmy. Z tą bazą wiedzy na starcie wiem więcej i pracuję wydajniej.

Znalazłem dwa mega materiały w stylu “MUST HAVE” do TIA Portal! Jeśli przymierzasz się do pracy w tym sofcie lub już w tym pracujesz, to koniecznie przeanalizuj poniższe opracowania:

Tips & Tricks od Siemens – To jest jakaś petarda! 84 strony prezentacji z tipami w TIA Portal. Gdy już zainstalujesz to oprogramowanie i będziesz w trakcie kursu online, warto krok po kroku przeanalizować tego PDFa i sprawdzić każdą sztuczkę. Dzięki temu wzniesiesz się na wyższy poziom programowania i obsługi TIA Portal. Na stronie Siemens – możesz pobrać tę prezentację w lepszej jakości. Zdaje się, że to bardziej aktualna wersja.

TIA Portal Tips and Tricks (GIFs) – artykuł z gifami, pokazujący kilka tricków ułatwiających pracę w TIA Portal. Znajdziesz tam tipy takie jak: dzielenie ekranu, praca ze zmiennymi, definiowanie tablicy arrow, szybki sposób na formowanie kodu SCL i kilka innych.

Na ratunek wujek Google

Zgodnie z zasadą z filmu dzień świra „Nie rzucaj koła ratunkowego, tylko naucz pływać” pozwól, że zdradzę Ci pewien TIP.  Nie obraź się, ale chodzi o wyszukiwanie w google 🙂 tylko takie nietypowe. Być może o tym nie wiedziałeś, ale możemy wyszukiwać bardziej precyzyjnie, stosując pewne parametry.

Przykład: Chcesz wyszukać artykuły z iAutomatyka.pl o sterownikach PLC i nie interesują Cię inne źródła. Wpisz w Google taką komendę:

albo

Takie cuda 🙂 Jestem pewien, że wyszukiwanie według tej metody znacznie przyspieszy Twój research i będziesz znajdował jedynie trafne materiały. Chcesz więcej? Poczytaj o operatorach wyszukiwania w Google.

Książki i publikacje o PLC Siemens

W obecnych czasach ogrom materiałów do nauki możemy znaleźć w internecie. Ciekawe publikacje, artykuły, czy nawet skany podręczników. Jest tego naprawdę dużo, trzeba tylko poszukać, jednak aby Ci to trochę ułatwić, podzielę się z Tobą sporą listą materiałów, które warto opracować. Zaczniemy od standardowych książek, polecę Ci kilka artykułów. Lista jest naprawdę przebogata, a Tobie nie pozostanie nic innego jak tylko skorzystanie z niej.

Tomasz Gilewski: 

Tylko uwaga! Obie książki są dość grube, ale zawierają sporo wiedzy. Obie też są o niemal identycznej strukturze, zagadnienia są podobne lub takie same. Różnią się językiem programowania.

Podręcznik od Siemens w PDF, pozycja obowiązkowa dla programistów PLC Siemens:

 • Przewodnik programowania dla S7-1200/S7-1500 – poszperaj na tej stronie, znajdziesz tam wiele opracowań od Siemens do ściągnięcia w PDF. Pssst. Swego czasu jak napisało się bezpośrednio na oficjalny e-mail Siemens z prośbą o wersję papierową, to wysyłali 🙂

Janusz Kwaśniewski:

Fora o PLC:

 • KlubAutomatyka.pl – nasze rozwijające się forum, link kieruje do tematu “Sposoby na naukę PLC bez sprzętu”.
 • Automatyk Może Więcej – nasza grupa na Facebook o PLC i ogólnie o automatyce.
 • Oficjalne forum Siemens – główne centrum supportowe, znajdziesz tam niemal każdy temat na każdy problem związany z PLC Siemens. Gdy borykasz się z problemem, a support Siemens nie odpowiada na telefon. Szukaj na tym forum.
 • Plctalk.net – nie za ładne, ale ma dużo wątków i ciekawostek z czeluści internetu o PLC.
 • plcforum.uz.ua – ukraińskie forum, spora część dyskusji jest po angielsku.

Biblioteka szkoleń siemens:

Ciekawe artykuły o PLC

Gdzie szukać więcej? 

 • Jeśli język angielski Ci nie straszny, to na YouTube znajdziesz ogromną ilość materiałów, tutoriali i tipów.

Jak ogarnąć to wszystko w kilka godzin? A proszę bardzo:

Na pierwszy rzut oka, jest tego sporo i potrzeba sporo determinacji, aby się w tym odnaleźć oraz to przerobić. Dlatego ja preferuję kursy online, gdzie utworzony jest logiczny ciąg i wątek po wątku, zadanie po zadaniu kursant jest prowadzony. I to tyle. Jak widzisz materiałów jest ooogrooooom. Jednak ciężką pracą i sumiennością możesz osiągnąć wiele, a sterowniki od Siemensa przestaną skrywać przed Tobą sekrety.

Zobacz nasze kursy online o PLC i nie tylko – kursyautomatyki.pl