Najczęściej zadawane pytania, Newsy, VLOG

5 błędów początkującego automatyka

Jak często każdy z nas zastanawia się, co by było, gdybym mógł cofnąć się w czasie? Jakich błędów bym uniknął, jak inaczej poprowadził swoje życie i wybory. W tych wszystkich rozmyślaniach często zakładamy, że z naszą obecną wiedzą, po cofnięciu się w czasie, nasze życie nie stanowiłoby żadnego wyzwania. Nie popełniłbym żadnego błędu. I tu dochodzimy do sedna, jakim jest istota popełniania błędów w naszym życiu. To na ich podstawie uczymy się, wyciągamy wnioski i dążymy do rozwoju. Zbieramy doświadczenie i przekazujemy je innym.

Dziś mogę, niczym dobry wujek poopowiadać Ci o kilku błędach, które popełniłem jeszcze w trakcie studiów, czy to na początku kariery automatyka.

Mam nadzieję, że wśród moich przemyśleń znajdziesz coś dla siebie, unikniesz w ten sposób niepotrzebnych błędów, oszczędzając przy tym sobie nerwów.

Błąd 1: Nie umiem tego zrobić, więc nawet nie zacznę.

Pewnie każdy z nas za młodzieńca to poczuł. Napięcie w ciele przed nowym zadaniem, w którym nawet nie wiemy, od czego zacząć, aby je zrealizować. W takim przypadku taką informację od organizmu możemy odczytać dwojako i dwojako zareagować:

  • Napięcie = strach – zanim w ogóle podejmiemy jakąkolwiek próbę, załamujemy ręce i się poddajemy. Boimy się porażki.
  • Napięcie = motywacja – fakt, czujesz to, że jak zaczniesz coś z tym zadaniem robić, to wejdziesz w nieznany teren i opuścisz swoją strefę komfortu. Jednak nawet jak nie wiesz nic, to po prostu podejmij decyzję, że spróbujesz. To wystarczy, aby zadziały się cuda.

Nagle się okaże, że w internecie jest ciekawy artykuł, który zahacza o problem, potem znajdujesz PDF-a. Idziesz po sznurku, wykonujesz telefon do jakiegoś wsparcia technicznego, zadajesz parę pytań w zespole i nagle.
O! Wiesz jak to zrobić. Tak to działa w większości przypadków.
Znajdź w sobie przyjaciela, który popchnie Cię do przodu 😉

Błąd 2: Lepiej nie zadawać pytań, bo wyjdę na głupka.

W swojej pierwszej pracy miałem z tym na początku problem. Bardziej drążyłem temat samodzielnie, zamiast zapytać starszego kolegę z pracy o pomoc lub konsultację. Jednak po tym, jak w sobie ten wstyd przełamałem, okazało się, że kolega chętnie pomaga i problem rozwiązuję w kilka minut, a nie w 2-3 h szukając samodzielnie.

Oczywiście są momenty, że warto samemu zbadać temat i problem rozwiązać, wtedy więcej się nauczymy, ale w większości przypadków, lepiej zapytać doświadczonych. Kto pyta, nie błądzi!

Błąd 3: Wszystkie problemy rozwiążę sam.

Zosia samosia! Jak kolega z pracy nie umiał mi odpowiedzieć lub po prostu nie miał czasu, to i tak dalej drążyłem temat sam.

Zapominałem jeszcze o innych bezpośrednich źródłach informacji. Chodzi o support dystrybutorów i producentów automatyki. Często wystarczy zadzwonić czy napisać e-mail i mamy gotową receptę na problemy. Jednak na początku drogi automatyka, może pojawiać się niepokój w związku z wykonaniem telefonu. Ja tak miałem! Tak jakby się wstydziłem, że czegoś nie wiem. Bałem się zadać pytania jakiemuś tam ekspertowi po drugiej stronie Polski.

Jednak, gdy i to przełamałem, to później pierwsze co robiłem, to korzystałem z wiedzy innych. Jeśli i ty masz problem z wykonaniem telefonu, to spróbuj ten dyskomfort przepracować. Gdy niepokój minie i będzie to dla Ciebie swobodne, zdobędziesz bardzo ważną kompetencję w swoim drzewku rozwoju!


Błąd 4: Zwalanie winy na los

Przyznaj, idąc na studia Automatyki czy Mechatroniki marzysz o godnej posadzie w przyszłości. Kiedy jednak wchodzisz na 1 laborki łapiesz się za głowę, kolejne kolokwia z programowaniem na kartce i następne laborki w trzech przy jednym komputerze niszczą wizję ciepłej posadki i stają się z lekka nieosiągalne.

Będąc na studiach, również wydawało mi się to niedostępne, a wręcz ta automatyka brzmiała jak podróż w kosmos 🚀🚀

Możesz siedzieć zamknięty w “mydlanej bańce” z myślą, że nie masz na to wpływu. Możesz sobie wmawiać “taki jest system nauczania” to nie moja wina. Jakoś to będzie…

Chcesz usłyszeć ostateczną prawdę?

Walić to! System jest, jaki jest i w najbliższym czasie za wiele się nie zmieni. W życiu można szukać dookoła winnych za swój los lub szukać wymówek patrząc na bardziej ambitnych.

Ja wiem, że codziennie w Twojej głowie jest taki troll, który gada na okrągło, że się nie chce, że jeszcze godzinka śmiesznych filmików na fejsie czy tiktoku i bierzesz się za siebie. Albo nie… od poniedziałku.

Zanim się obejrzysz, to studia się skończą, a Ty wylądujesz w pracy nieco odległej od kierunku edukacji. Tylko że Ciebie stać na więcej. Wiem, bo sam wylazłem z niezłej “du***y niewiedzy” jak kończyłem studia.

Ok, ostateczna prawda jest taka:

Nikt za Ciebie na siłownię nie pójdzie, jeśli chcesz mieć mięśnie. To samo dotyczy kompetencji.
O swoje kompetencje i praktykę musisz zadbać sam.

Sam też byłem zły na ten cały system studiów i zawsze marzyłem o tym, by to zmienić, dać wartości ludziom, którzy dążą do swoich celów! 🎉🎉
Udało się – przebiłem tę bańkę i czerpię ogromną satysfakcję do inspirowania młodych ludzi w drodze do kariery.

Ty też możesz przebić swoją bańkę! Dlatego całym zespołem chcemy Cię zainspirować do podjęcia nowych kroków i zadbać o swój rozwój!

A Ty? Którą wersją siebie jesteś? 
1 – zwalasz winę na los
2 – bierzesz sprawy w swoje ręce i dodatkowo inwestujesz w siebie 🙂

➡️ Wejdź na www.kursyautomatyki.pl i zapisz się na jeden z kursów online dotyczący automatyki, wiele z nich są darmowe i bardzo dużo wniosą w Twoje kompetencje.

Błąd 5: Już tyle wiem, że nie muszę się uczyć.

Jak wrócę pamięcią na pierwsze dwa lata swojej kariery, to przypominam sobie, że miałem takie myśli lub cechy:

  • Jestem już chyba wymiataczem, kurde tyle sterowników znam.
  • Podważałem wiedzę swoich mentorów, bo mieli “stare myślenie”
  • Ja nie dam rady? Potrzymaj mi piwo!
  • Potrafiłem się wymądrzać.
  • Miałem wrażenie, że to, co wiem, wystarczy mi do końca życia.

Jakże mocno się myliłem. Zgubiłem jedną z ważniejszych cnót, jaką jest POKORA!

Ze swoim myśleniem, nieraz uderzyłem w ścianę i zostałem przysłowiowo spoliczkowany albo przez sytuację, albo werbalnie przez mądrzejszego.

Dlatego zalecam nie gubić pokory, mieć dystans do sytuacji i patrzeć na kontekst. Ot co.

Apropo nauki. Większość błędów można uniknąć, kiedy mamy solidne podstawy na temat działania urządzeń automatyki.
Sprawdź dostępne kursy online dla automatyków na stronie głównej – wiele z nich jest w darmowej wersji.